Góra Chełmska obok kościoła Narodzenia NMP

Krzyż, poświęcony pamięci ks. Jerzego Popiełuszki, usytuowany jest na Górze Chełmskiej przy dzwonnicy wchodzącej w skład zabytkowego kompleksu budynków przy kościele Narodzenia Najświętszej Maryi Panny. Przy krzyżu często zatrzymują się i modlą zarówno Chełmianie jak i pielgrzymi, przybywający do sanktuarium. Trzy razy w roku - w dniu imienin (23 IV), w rocznicę podpisania Porozumień Sierpniowych (31 VIII) oraz w rocznicę śmierci (19 X) po wieczornej Mszy Św., pod przewodnictwem kapłanów odbywają się modlitewne, grupowe spotkania. Umieszczono na nim zdjęcie ks. Jerzego, a poniżej tabliczkę o następującej treści:
"ŚP KS JERZY POIEŁUSZKO 1947 + 1984 MECZENNIKOWI ZA KOŚCIÓŁ I OJCZYZNĘ SOLIDARNI W HOŁDZIE KAPŁANI I WIERNI ZIEMI CHEŁMSKIEJ".
Nazajutrz, po pogrzebie Ks. Jerzego Popiełuszki w niedzielę w kościele Mariackim odbyła się Msza Święta z udziałem wielu tysięcy wiernych w czasie której zapowiedziano, iż w najbliższą niedzielę obok Mauzoleum zostanie poświęcony Krzyż, upamiętniający kapłana - Męczennika. Istotnie w sobotni wieczór stanął piękny, drewniany Krzyż ze stosownym napisem. Nocą....... „nieznani sprawcy" upiłowali krzyż przy samej ziemi i skradli. Wierni, przybywający na Msze Święte zorientowawszy się co się stało przeżywali swoisty szok. „Nie tylko zamordowali księdza, ale nawet ukradli krzyż jemu poświęcony” – mówili ludzie. Przez cały tydzień układano wielkich rozmiarów krzyż ze zniczy i kwiatów. Cały Chełm przybywał na to miejsce, by manifestować narodową żałobę. Na kolejną niedzielę zapowiedziano poświęcenie nowego, metalowego krzyża. Warunki nie sprzyjały, by przygotować godny znak o odpowiednich walorach artystycznych. Krzyż wykonano z dwuteownika, pomalowanego srebrną farbą.